Inkstų dienos teorinė – praktinė konferencija „Nutukimas ir inkstų ligos

Goda Misevičiūtė, LSMU Studentų Mokslinės Draugijos Nefrologijos ir Klinikinės Toksikologijos būrelio pirmininkė
Šių metų kovo 9-ą dieną jau 12-ąjį kartą ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje buvo minima pasaulinė inkstų diena. Jos tikslas – suteikti visuomenei daugiau informacijos apie inkstus ir jų reikšmę kiekvieno žmogaus sveikatai. Šie poriniai pupelės formos organai yra tarsi cheminė mūsų organizmo laboratorija, kuri išvalo kraują net 50 kartų per dieną, reguliuodama jo sudėtį bei pašalindama kenksmingas medžiagas ir skysčių perteklių. Inkstai taip pat išskiria hormonus, padeda palaikyti normalų kraujo spaudimą, dalyvauja raudonųjų kraujo ląstelių gamyboje ir visais šiais būdais palaiko vidinę organizmo pusiausvyrą. Tinkamai šio organo funkcijai įtakos turi daugybė kasdieninio žmogaus gyvenimo būdo veiksnių, tokių kaip rūkymas, nepakankamas skysčių vartojimas ir nutukimas. Būtent šių metų pasaulinės inkstų dienos tikslas yra atkreipti visuomenės dėmesį į nutukimo problemą ir jos daromą žalą inkstų veiklai.
Nutukimas – viena opiausių šiandieninės visuomenės sveikatos problemų visame pasaulyje, neretai įvardijama kaip nuolat auganti pasaulinė epidemija. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis Europoje 1 iš 3 vienuolikmečių, ir 1 iš 6 suaugusiųjų turi antsvorį ar yra nutukę. Mūsų šalis – taip pat ne išimtis, kartu su Latvija ir Estija viršijanti bendrą vidutinį Europos nutukimo lygį. Nutukimas nustatomas itin paprastu ir kiekvienam prieinamu būdu - skaičiuojant žmogaus kūno masės indeksą (KMI). Jei rodiklis didesnis nei 30, nustatomas nutukimas. Privalu pastebėti, kad ši būklė itin žalinga visam žmogaus organizmui. Antsvoris didina ne tik cukrinio diabeto, bet ir vėžio išsivystymo tikimybę, apsunkina širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, žaloja kaulų bei sąnarių, virškinimo sistemos būklę, apsunkina kvėpavimą, neigiamai veikia žmogaus psichiką ir smarkiai pablogina gyvenimo kokybę.
Inkstai – vienas iš labiausiai nutukimo pažeidžiamų organų. Padidėjusi kūno masė reiškia padidėjusius žmogaus organizmo metabolinius poreikius, kuriems užtikrinti inkstai privalo filtruoti kur kas daugiau kraujo ir dirbti žymiai sunkiau. Ši padidėjusi inkstų funkcija lemia jų struktūros pokyčius ir pažeidimą. Dėl šių priežasčių nutukimas didina tikimybę išsivystyti tokiems lėtinės inkstų ligos rizikos faktoriams kaip cukrinis diabetas ar hipertenzija. Nutukimas taip pat turi tiesioginę įtaką inkstų nepakankamumo išsivystymui. Tyrimų duomenimis, antsvorio turintiems žmonėms rizika susirgti lėtine inkstų liga padidėja 83 procentais, o galutinė lėtinės inkstų ligos stadija išsivysto net iki 7 kartų dažniau, lyginant su žmonėmis, turinčiais normalų svorį. Nutukimo vaidmuo ryškus ir tokių patologijų, kaip inkstų akmenligė ar vėžys atsiradimui.
Gera žinia, jog kiekvienas žmogus atkreipdamas dėmesį į kasdieninius savo gyvenimo įpročius gali užkirsti kelią nutukimui ir jo sukeliamų ligų išsivystymui. Tinkama mityba ir pakankamas skysčių vartojimas – vienas svarbiausių veiksnių, padedančių palaikyti normalų kūno svorį bei užtikrinančių gerą inkstų funkciją. Ne mažiau svarbu nepamiršti judėti – bėgimas, aktyvus vaikščiojimas, šiaurietiškas ėjimas, plaukimas, važiavimas dviračiu, šokiai ar bet kuri kita fizinė veikla gerina širdies, kvėpavimo, virškinimo bei šalinimo sistemų darbą ir taip pat padeda išvengti antsvorio.
Taigi šiais metais pasaulinė inkstų diena kvietė prisiminti inkstų ir normalaus kūno svorio svarbą mūsų sveikatai ir imtis paprastų, efektyvių bei kiekvienam prieinamų profilaktikos priemonių savo sveikatai gerinti.
Pasaulinei inkstų dienai skirtos konferencijos „Nutukimas ir inkstų ligos“ (kovo 9d., Kaunas ) nuotraukos